Yoga: Kurmasana - pozycja żółwia


Kurmasana, czyli pozycja żółwia. Kurma oznacza żółwią inkarnację Visnu - tego, który podtrzymuje Wszechświat.

Pozycja wygląda strasznie i zazwyczaj komentarze do tego zdjęcia były w tym stylu "Jezu! Kto Ci zrobił krzywdę!" - a prawda taka, że to jedna z kilku asan, z których jestem naprawdę dumna! W sumie całkiem przez przypadek wyszło, że jestem w stanie ją zrobić, a zaliczyć ją można spokojnie do asan zaawansowanych.

W jaki sposób wejść do tej pozycji?
Przede wszystkim nie od razu, bo możemy sobie zrobić krzywdę. Ciało musi być rozgrzane, rozciągnięte. Zdecydowanie nie jest to asana, od której należy zacząć praktykę.

1. Siadamy na podłodze z wyprostowanymi nogami i nieco je rozsuwamy, aby kolana oddaliły się od siebie.
2. Zginamy kolana i unosimy nad ziemię (w tym momencie stopy też lekko się unoszą, pięty wbite w podłogę).
3. Na wydechu zginamy tułów do przodu (zachowując prosty odcinek lędźwiowy kręgosłupa - nie zaokrąglamy pleców, wyciągamy się od pachwin) i kolejno umieszczamy ręce pod kolanami. Stopniowo suniemy rękami po podłodze tak, aby pod kolanami znalazły się ramiona, a barki i dłonie dotykały podłogi. Oczywiście jeżeli w pewnym momencie poczujecie, że jest to Wasze maksimum, zatrzymajcie się na chwilę - zróbcie kilka oddechów, rozluźnijcie się, jeżeli poczujecie, że ciało pozwala Wam iść dalej to to zróbcie, jeżeli nie to zostańcie tak jak jesteście - wszystko wymaga czasu.
4. Na wydechu jeszcze mocniej zginamy tułów, wyciągamy szyję i kładziemy na podłodze czoło, brodę, klatkę piersiową.

Są dwie rzeczy, które najbardziej odczuwam podczas trwania w tej asanie: otwieranie i rozciąganie pachwin oraz ulga dla kręgosłupa. Natomiast ciekawą rzeczą jest to, co się dzieje po wyjściu z asany: rozprężenie w klatce piersiowej, podobne jak to, które odczuwam po wyjściu ze stania na głowie. 

Korzyści płynące z wykonania Kurmasany:

-tonizuje kręgosłup
-wzmacnia plecy
-wycisza umysł
-aktywizuje narządy jamy brzusznej
-otwiera biodra

Jeżeli ktoś chciałby znaleźć asany łatwiejsze, które pozwalają przygotować się do Kurmasany, to polecam tę stronę: KLIK

A cytując książkę "Joga" Iyengara:


"Umysł staje się spokojny i opanowany, rozwija się równowaga zarówno w smutku, jak i radości. Stopniowo umysł staje się wolny od lęku przed bólem i obojętny na przyjemności, a emocje namiętności, strachu i złości stracą nad nim władzę.
Asana tonizuje kręgosłup, aktywizuje narządy jamy brzusznej, podtrzymuje żywotność i zdrowie, uspokaja korę mózgową. Po jej ukończeniu pojawia się uczucie świeżości jak po długim, nieprzerwanym śnie."


Komentarze