Yoga: Bhekasana - pozycja żaby


Bheka - żaba. Skąd nazwa? Zapewne stąd, że gdy patrzymy na osobę będącą w tej asanie z odpowiedniej perspektywy, wygląda jak taka rozpłaszczona żaba ;)

Zauważyłam, że najwięcej problemu ludziom sprawia tutaj odpowiednie ułożenie rąk i zgięcie nóg - jest to jednak rzecz do wyrobienia, po prostu potrzeba czasu. I całkowicie normalne jest to, że jedna strona poddaje się bardziej niż druga. 

1. Połóż się na brzuchu i weź kilka głębokich oddechów.
2. Podnieś barki i podeprzyj się lewym/prawym ramieniem - w zależności od tego, od której strony zaczynasz.
3. Jeżeli podpierasz się lewym łokciem, zegnij prawe kolano i chwyć za stopę. Polecam od razu chwytać stopę tak, aby jej palce były skierowane do przodu - podobnie jak palce stopy. Łokieć jest skierowany do góry. Wnętrze pięty powinno znajdować się obok biodra, nie na pośladku.
4. Na tym etapie jesteście w Pozycji Pół Żaby. Jeżeli czujecie, że to Wasze maksimum, to zostajecie.
5. Po wykonaniu kilku oddechów chwyć lewą dłonią lewą stopę - analogicznie.
6. Będąc w Pozycji Żaby pracujemy tak, aby czuć wygięcie w plecach, a stopy kierujemy do ziemi. Łokcie skierowane są wciąż do góry. Oddychamy.

Co czujemy w tej pozycji? Zdecydowanie rozciąganie ud, a także wygięcie w plecach. Pozycja ta również wzmacnia ramiona. 
Uśmierza ból artretyczny i reumatyczny w kolanach - jest dobra dla stawów kolanowych. Pomaga zlikwidować płaskostopie poprzez nacisk, jaki wywieramy na stopy. Uśmierza ból pięt - idealna po ciężkim dniu pełnym chodzenia.

Komentarze