Yoga: Vrksasana - pozycja drzewa


Dlaczego "drzewo"? Cóż, drzewo ma korzenie, my mamy stopy ;) Drzewo ma stabilność dzięki korzeniom, my dzięki naszym nogom.

Pozycja wydaje się być na pozór prosta, ale dobrze wiem, że wcale taka nie jest. Wiele osób ma problemy, które moim zdaniem wynikają głównie z braku skupienia myśli i niewyciszenia umysłu. Oczywiście z pomocą przychodzi tutaj dobry zmysł równowagi - bywa, że nawet ja nie jestem w stanie ustać, gdy mam gorszy dzień, chociaż staram się, bo to pozwala mi się wyciszyć.

Jak prawidłowo wykonać tę asanę?
1. Stajemy w Tadasanie, pozycji góry. Wyciszamy umysł, bierzemy 5 głębokich wdechów i wydechów.
2. Stopniowo przenosimy ciężar ciała na prawą/lewą nogę - tutaj możemy się wspomóc wizualizacją i wyobrazić sobie, jak z naszej stopy (tej, na którą przenosimy ciężar) wychodzą korzenie i wrastają głęboko w matę.
3. Utrzymujemy prawą (bądź lewą - w zależności od strony, na którą wykonujemy asanę) silną, stabilną i prostą, nie pozwalamy jej uciekać w tył i pogłębiać przeprostów (a u osób elastycznych bardzo często się to zdarza).
4. Zginamy lewą nogę w kolanie i umieszczamy podeszwę stopy na udzie - możliwie jak najwyżej.
5. Pilnujemy, by biodra były w jednej linii - nawet kosztem tego, że kolano pójdzie trochę do przodu.
6. Kość ogonowa podwinięta, brzuch aktywny, kręgosłup wydłużamy ku górze.
7. Do tego etapu ręce spokojnie można trzymać na biodrach i jeżeli ktoś wie, że nie da rady ustać z rozłożonymi rękami, bądź rękami w górze, myślę, że może spokojnie zatrzymać się na tym etapie i stopniowo pogłębiać pracę.
8. Jeżeli czujemy się stabilnie rozkładamy ręce, napinamy mięśnie ramion i unosimy ramiona ku górze. Barki od uszu i wyciągamy się w górę - w zależności od szkoły, albo łączymy ręce, albo są do siebie równoległe.
9. Oddychamy i skupiamy wzrok na jednym punkcie :)

Ciekawostka: Podobno jeżeli ktoś umie w tej asanie wytrzymać minimum 10 sekund z zamkniętymi oczami, świadczy to o długowieczności. (Da się, próbowałam :))

Ułatwienia: Jeżeli nie czujemy się stabilnie, można wykorzystać ścianę i początkowo wykonywać asanę przy ścianie. Łatwiej jest również utrzymać równowagę, gdy ułożymy wzniesioną stopę nieco niżej na udzie.

Efekt:  Zdecydowanie wzmacnia mięśnie nóg, poprawia równowagę, rozciąga kręgosłup, daje poczucie wewnętrznego wyciszenia, pozwala skupić myśli.

Osobiście uwielbiam pozycję drzewa i mogę w niej stać zawsze i wszędzie - ot tak, dla relaksu :)

Komentarze

Prześlij komentarz