Zioła pomocne w okresie menopauzy #1

Zioła pomocne w okresie menopauzy to cykl postów zawierających wiedzę, w jaki sposób kobieta może sobie pomóc unikając stosowania terapii hormonalnej w okresie przekwitania. 

Post pierwszy to wiedza ogólna na temat menopauzy, z którą powinna się zapoznać każda kobieta będąca w tym szczególnym okresie życia. Następne części wskażą możliwości przejścia przez ten trudny czas. 
Obecnie sama znajduję na tym etapie życia i wiem jak trudno jest czasem poradzić sobie sama ze sobą. Dlatego postanowiłam podzielić się z Wami swoją wiedzą. Jest ona oparta na mojej pracy dyplomowej poświęconej zastosowaniu ziół jako terapii alternatywnej dla terapii hormonalnej.
Zapraszam do lektury.http://www.completehealthnews.com/wp-content/uploads/2014/05/Hormone-Balancing.jpgMenopauza – temat bardzo często przemilczany ponieważ kojarzy się nie tylko ze starzeniem się organizmu, ale również z różnymi jednostkami chorobowymi.  Niejednokrotnie sama menopauza niesłusznie postrzegana jest jako choroba sama w sobie. Bardzo często kobiety traktują ten okres w życiu jako koniec swojej kobiecości, utratę statusu, tracą poczucie własnej wartości i biernie poddają się zmianom, które następują w ich życiu. Wynika to przede wszystkim z niedostatecznej wiedzy kobiet na temat menopauzy, możliwości jakie niesie ze sobą medycyna zarówno akademicka jak i naturalna, tak aby ten naturalny przecież dla kobiety okres życia przejść w miarę bezboleśnie i bezstresowo. Współczesna kobieta żyje średnio około 80 lat. Biorąc pod uwagę fakt, że menopauza występuje w wieku około 50 lat możemy śmiało powiedzieć, że kobieta po menopauzie ma przed sobą jeszcze jedną trzecią swojego życia do zagospodarowania. Żeby jednak mogła zachować spokój, równowagę i pełnię życia musi być świadoma tego co się z nią dzieje. 

Menopauza jako słowo wywodzi się z łacińskiego „cesatio menstruorum”, co oznacza dokładnie ostatnią miesiączkę lub z greckiego „meno” czyli miesiąc i „pausis” czyli przerwa, zatrzymanie. Choć słowo menopauza oznacza dokładnie ostatnią miesiączkę potocznie przyjmuje się, że  mówiąc menopauza mówimy o okresie kilku lat przed i kilku lat po wystąpieniu ostatniej miesiączki. Jest to okres pomiędzy wiekiem prokreacyjnym, a początkiem starzenia się. Lata przejściowe prowadzące do okresu menopauzy, a także po jej wystąpieniu to okres, który nazywamy perimenopauzą. Okres ten dzielimy na premenopauzę czyli lata przed ostatnią miesiączką i postmenopauzę czyli lata po ostatniej miesiączce. W okresie premenopauzy, który może trwać od kilku do nawet dziesięciu lat spada produkcja większości hormonów rozrodczych takich jak estrogeny, progesteron i testosteron; występują duże wahania ich poziomów, co niesie ze sobą wiele przykrych dla kobiety zmian w organizmie, a także w jej psychice. Nasilenie tych objawów u kobiet bywa bardzo różne. Około 1/3 pań w zasadzie poza nasileniem, a następnie ustaniem miesiączki nie odczuwa żadnych objawów. Pozostałe w mniej więcej równych proporcjach odczuwają objawy umiarkowane bądź bardzo nasilone. W okres postmenopauzy kobieta wchodzi z chwilą po pojawieniu się ostatniej miesiączki, a więc w momencie, w którym jajniki ostatecznie zaprzestają spełniać swoją rolę i nie wytwarzają więcej jajeczek. Jeśli po ostatniej miesiączce upłynęło 12 miesięcy bez krwawień i plamień to możemy mieć pewność, ze cykl kobiety faktycznie ustał.  Należy pamiętać, że różne czynniki takie jak np. palenie papierosów mogą przyspieszyć menopauzę średnio o dwa-trzy lata. Nie należy zapominać również o tak zwanej menopauzie przedwczesnej występującej u około 1% kobiet. Mówimy o niej gdy kobieta ma poniżej 40 lat i z różnych przyczyn np. takich jak choroby wirusowe, choroby nowotworowe czy cukrzyca dochodzi do przedwczesnego zaniku funkcji jajników lub ich niewydolności. Czasem przyczyny tak wczesnego wystąpienia klimakterium (słowa menopauza i klimakterium oznaczają to samo i można ich używać zamiennie) niestety są nieznane. W przypadku menopauzy pooperacyjnej, gdy kobieta podczas zabiegu operacyjnego ma usunięte oba jajniki wraz z jajowodami   nasilenie objawów jest bardzo gwałtowne. W każdym przypadku menopauzy w organizmie kobiety zachodzi wiele zmian. Cierpi jej psychika, cierpi jej ciało. Pojawiają się dolegliwości ze strony układu nerwowego, krążenia, moczowo-płciowego; pojawia się zagrożenie chorobami nowotworowymi, osteoporozą, chorobami reumatycznymi. Jest to okres w życiu kobiety kiedy obok tak istotnych zmian w jej organizmie zmienia się również jej życie.

http://wylecz.to/repository/files/zdjecia/Zdjecia_artykuly/Endokrynologia/thumb/652xX_Osteoporoza_a_hormonalna_terapia_zastepcza_HTZ_.jpg.jpg
Dzieci podorastały, w życiu osobistym można mówić o stabilizacji, kariera zawodowa toczy się swoim ustalonym rytmem. Zanim nadejdzie czas na nowe wyzwania czas zająć się sobą, własnym życiem i zdrowiem. Jest to czas, w którym być może będzie trzeba zmienić niektóre niezdrowe przyzwyczajenia, zmienić sposób odżywiania się, zadbać o swój wygląd, psychikę, dietę. Na szczęście współczesna kobieta nie pozostaje w tym wszystkim sama. Ma swoich sojuszników w walce o  spokojne, godne i pełne radości życie. Jedną z metod leczenia dolegliwości okresu przekwitania jest proponowana zwykle przez lekarzy  hormonalna terapia zastępcza. Terapia ta może jednak nieść  ze sobą powikłania takie jak np. zwiększenie poziomu czynników krzepnięcia, zwiększenie stężenia trójglicerydów czy zwiększoną syntezę białek. Zmiany te mogą zwiększyć ryzyko powikłań zakrzepowych i zawału serca, doprowadzić do otyłości, zapalenia pęcherzyka żółciowego czy zwiększonej syntezy hormonów. Źle dobrana dawka hormonów np. podawanie samych tylko estrogenów bez równoważenia progesteronowego zwiększa ryzyko dysplastycznego rozrostu i w efekcie raka endometrium. Istnieją poglądy, ze HTZ zwiększa ryzyko wystąpienia raka sutka. Dla stosowania HTZ istnieją też przeciwwskazania bezwzględne:                                                                   
-choroby zakrzepowo-zatorowe naczyń
-rak sutka
-niewydolność wątroby
-nadciśnienie tętnicze oporne na leczenie
-hiperlipidemia
-hipercholesterodemia                                                                                    
-średnie nadciśnienie tętnicze
-cukrzyca insulinozależna
-przebyty rak jajnika lub rak endometrium
-mięśniak podśluzówkowy z zaburzeniami cyklu
-otyłość
-znaczne żylaki podudzi.

http://www.ziola-ziololecznictwo.com/wp-content/uploads/2011/08/ziola.jpgKobieta ma  prawo oczekiwać, że zastosowana dla niej terapia jest nie tylko skuteczna, ale przede wszystkim bezpieczna.  Liczne skutki uboczne, fakt że HTZ nie może być stosowana u wszystkich kobiet, zagrożenie chorobami powodują, że wciąż poszukuje się alternatywnych metod, które pozwolą kobiecie  przejść przez ten trudny okres życia. Nie ulega wątpliwości, że uzupełnianie niedoborów hormonalnych w tym okresie poprawia jakość życia, aktywność społeczną i zawodową kobiet. Dlatego też jedną z metod, które z powodzeniem można stosować u kobiet, które z różnych względów nie chcą czy też nie mogą stosować hormonoterapii jest terapia fitoestrogenami czyli substancjami niesteroidowymi pochodzenia roślinnego. Fitoestrogeny występują w ponad 300 gatunkach roślin zwłaszcza strączkowych. Króluje wśród nich soja. Warto w tym okresie również zmienić swoje przyzwyczajenia żywieniowe, postawić na zwiększenie aktywności fizycznej, dbałość o ciało i ducha, a także zaprzyjaźnić się z ziołami i preparatami ziołopochodnymi, które z powodzeniem pomogą skutecznie odzyskać chęć i radość życia. Z dobrodziejstw ziół  korzystamy od początków istnienia ludzkości. Przez wieki szukając roślin jadalnych człowiek nauczył się jak odróżniać te które „leczą” od tych, które konserwują żywność czy też tych, które tylko barwią tkaniny. Z poznawanych i stosowanych od tysięcy lat ziół  możemy korzystać na różne sposoby. Surowce suszone lub świeże używamy jako:
-leku wewnętrznego (do picia)
-do okładów
-do przemywań
-do nasiadówek
-do inhalacji
-do kąpieli.
Z ziół możemy przygotować leki w postaci nietrwałej i trwałej. Do postaci nietrwałej zaliczamy: napary, odwary, soki roślinne i maceraty. Do postaci trwałej zaliczamy: nalewki, intrakty, wina ziołowe, alkoholomiody, miody lecznicze, wyciągi olejowe, proszki, zasypki czy maście. Należy jednak pamiętać, że leczenie ziołami jest zwykle długotrwałe, wymaga cierpliwości i systematyczności. Mimo tych niedogodnościsą bardzo skuteczne nie tylko jako leki, ale także w profilaktyce. Są również naturalnym środkiem wzmacniającym organizm, dostarczają organizmowi sił witalnych i pozwalają  na utrzymanie go w dobrej kondycji. Kobieta nie może uniknąć menopauzy, może jednak z powodzeniem pomóc sobie w przejściu przez ten trudny czas wykorzystując możliwości, jakie daje ziołolecznictwo.

Ciąg dalszy nastąpi...


Komentarze