Zioła: Althaea officinalis - prawoślaz lekarski

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/f/fa/Althaea_officinalis01.jpg/180px-Althaea_officinalis01.jpgPrawoślaz... cóż to za ziółko? Osobiście znam je od niedawna, ale już zdołałam się przekonać, jak znakomite ma właściwości! Należy do rodziny Malvaceae, natomiast surowcem leczniczym jest cała roślina: wykorzystuje się liście, kwiaty oraz korzenie. Ja do tej pory spotkałam się jedynie z korzeniem i to jego stosowałam - kupiony w aptece wygląda nieco jak starta kora drzewa. Nie pachnie może wyjątkowo przyjemnie, podobnie ze smakiem, ale naprawdę działa. To właśnie korzeń tej rośliny jest surowcem śluzowym. Korzeń prawoślazu lekarskiego zawiera skrobię, śluz - inaczej zwany klejem roślinnym, pektyny, flawonoidy, sacharozę, kwas fenolowy oraz asparagin. Przede wszystkim te substancje wpływają na jego lecznicze właściwości:
-osłonowe - dzięki substancjom śluzowym doskonale powleka i osłania błony śluzowe górnych dróg oddechowych
-przeciwzapalne - łagodzi stany podrażnienia
-wykrztuśne

http://www.akuna.net/picture/akuna%20cz/obrazky/bylinky/P_01_Althaeaofficinalis.jpgJest on najczęściej stosowany podczas chorób gardła i krtani, ale nie tylko - pomaga również przy "schorzeniach" układu pokarmowego. Substancje śluzowe wyścielają żołądek i redukują nadmiar kwasu żołądkowego. Łagodzi także problemy z jelitami, chociażby zespół jelita drażliwego. Przynosi ulgę w kaszlu, nawilża śluzówkę i wspomaga leczenie infekcji oddechowych. W takich przypadkach stosuje się napar, wywar bądź też syrop.
Jest jednak jeszcze jedno, mniej znane zastosowanie - przyspiesza proces gojenia się ran, a także pomaga przy poparzeniach słonecznych. Jeżeli chcemy go zastosować w takich przypadkach, to macerat bądź napar przykłada się na rozognione miejsca lub robi się maść prawoślazową.

A może coś dla urody? A i owszem. Moczenie paznokci w naparze z prawoślazu wzmacnia je i wygładza. Dodatkowo można nim płukać przesuszone włosy, aby stały się nawilżone i gładkie. Prawoślaz jest również składnikiem niektórych kremów regenerujących skórę. 


Osobiście stosuję go w przypadku chorób gardła, znakomicie radzi sobie z łagodzeniem kaszlu czy też z zapaleniem krtani. Stosowałam syrop i napar, i już po 2-3 dniach było ze mną znacznie lepiej :) Co do innych zastosowań - jeszcze nie próbowałam, ale z chęcią kiedyś wypróbuję płukankę na włosy :)

Komentarze

  1. bardzo aptecznie bym rzekła :) Jednak prawoślaz się przydaje, jako większość ziół ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Piję syrop z prawoślazu na kaszel :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz